Shakespeare 14'' AnyWhere TV Antenna SA-HDTV-MAR14
SKU:
VTRONSA-HDTV-MA14
UPC:
Special Offer
Description
When the focus is on performance and size is of less concern, the Shakespeare 14" Anywhere Antenna stands out as the obvious choice. Its larger internal elements provide increased signal pulling power for better sound and picture.
The Shakespeare AnyWhere TV Antenna is a 380mm (14”) wide HD TV antenna with built-in LTE filter for a cleaner signal. The dish can pick up freeview and broadcast channels specific to your country/region and does not require any subscriptions. The signal can be picked up far from shore however you will need a stabilizing mount if you are to use offshore. The dish is compact, weatherproof and comes with built-in high gain and low-noise amplifier. Ideal for leisure power boats and commercial vessels. The signal works on line.
Comes with 25m of RG59 cable plus connections.
Features
  • 14" Marine TV Antenna
  • Omni-directional antenna receives 360 degree reception
  • Digital and HDTV Ready
  • Can be set up for 2 x HD TV output
  • Accept FM, VHF and UHF signals
Specifications
  • 47-230MHz + 470-862MHz
  • Mounting diameter: 1" or 25mm
  • Cable Length: 25m cable and all connections
  • 360mm length diameter of dish
  • Power 12v/24v
  • Receiving range FM/VHF/UHF (VHF:47-230MHz UHF: 470-862)
  • Gain: 30dB / Noise figure: 3dB
  • Max. output level: 110 dBµV / Impedance: 75Ω
  • Shakespeare part no:  SA-HDTV-MAR14
Optional Extra
Pedestal Mount Base sold separately V-Tronix Antenna Mount - Nylon Fixed Base
base.jpg
In the Box
  • 1 x Shakespeare Anywhere 14" HDTV Antenna
  • 1 x DC Wire
  • 1 x IEC-F Connector
  • 1 x UK AC/DC Power Adapter
  • 1 x Euro AC/DC Power Adapter
  • 1 x 25m 75 Ohm RG59 Cable with 2 x F Connectors