Seastar Capilano Steering Cylinder BA200-11TMC - 11 " Stroke 26 cu.in.Clevis End
SKU:
TXHC5379
UPC:
Description
The Seastar Capilano A200-11TMC is a heavy duty, bronze and stainless steel hydraulic steering cylinder with 11" stroke, 26 cu inch capacity and with clevis end.
Features
  • Heavy duty brass cylinder
  • Suitable for single or dual rudder vessels
  • Suitable for twin helm positions
  • In/Out Bleeder fittings installed on cylinder
  • Two axis articulation
  • Connects to 9" (228mm) Rudder Arm
Specifications
  • Model No: BA200-11TMC
  • Bore Diameter: 2" (50.8mm)
  • Shaft Diameter: 1" (25.4mm)
  • Travel: 11" (279.4mm)